Geçmişini yaşayan ama bir o kadar da yeni kalan güzel şehir...Yunus Emre’nin yurdudur, Nasrettin Hoca’nın mirasıdır... Kuruluşa ve kurtuluşa şahit olmuş şehrin köklü tarihini mutlaka yaşamalısınız. Türkiye'de en yaşanılabilir şehirler listesinde son yıllarda ilk sıralarda yer alan şehrin keşfine beraber çıkalım.

 

Eskişehir, ilk çağlardan Selçuklu Dönemi’ne, Osmanlı Dönemi’nden Cumhuriyet Dönemi’ne kadar her dönemden tarihî izler taşır. Geçmişini yarınlara taşıyan ve daima modernleşen şehir olması özelliğiyle Türkiye’de tek sayılır. MÖ 14. yüzyılda Hititler burada şehri merkez alan bir devlet kurmuşlar, daha sonra MÖ 12. yüzyılda Frigler Anadolu’ya geçmiş ve Dorylaion adıyla Eskişehir’e yerleşmişlerdir. Han ilçesinin yakınında bulunan Midas Anıtı veya diğer adıyla Yazılıkaya; Frig'lerin bölgedeki yerleşiminden kalan önemli eserlerden birisidir. Şehir ayrıca Perslerin ve Bizans’ın da hakimiyetine girmiştir. Selçuklular döneminde şehir “Sultanönü” adını almış, ardından Osmanlı topraklarına geçmiştir. Eskişehir, Cumhuriyet Dönemi için de önem taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı muharebelerinin üçü burada yaşanmıştır. Yüzyılların tüm yaşanmışlığı şehre yansımıştır ve bu nedenle şehirde gezilebilecek birçok tarihî yer vardır. Efsanevi İpek Yolu da Eskişehir üzerinden geçmekteydi ve yol üzerinde kurulmuş olan kervansarayların ve hanların kalıntılarının şehrin çevresindeki köylerde bulunduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bazı köylerin ören yeri olduğu düşünülerek Değişören, Örenköy gibi isimler verilmiştir.

 

Türkiye’nin sürekli gelişen yeniliklerle dolu kentidir Eskişehir. Türkiye’nin 25. büyük şehri olmuştur ve 2015 nüfus sayımlarına göre Eskişehir’in nüfusu 826.716'dır. Şehrin ortasındaki Porsuk Çayı şehrin atmosferine güzellik katmaktadır. Porsuk Çayı üzerinde yapılan köprüler ve çay boyunca düzenlenen gondol turları Avrupa şehirlerini aratmamaktadır. Aynı zamanda Eskişehir kültür ve sanat alanında oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehirde birçok tiyatro salonunun dışında büyükşehir belediyesinin açtığı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Parkı'nda bulunan opera salonunda operalar da düzenlenmektedir. Ayrıca Eskişehir’de Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi olmak üzere iki tane üniversite yer alır. Bu nedenle şehir öğrenci kenti konumundadır ve hareketli bir gece hayatına sahiptir.

 

Eskişehir'de turizmin son yıllarda hızla gelişmesinin nedenlerinden biri de zengin mutfağıdır. Tarih boyunca farklı kültürlerin kesişim noktası haline gelen şehrin mutfağı da bu doğrultuda zenginleşmiştir. Ayrıca Eskişehir'in sıcak suları da ünlüdür. Kızılinler, Sakarı Ilıcaları gibi köylerde farklı hastalıklara iyi geldiği düşünülen kaplıcalar bulunmaktadır.

Eskişehir Web Tasarım